Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 20:54 Bu haber 11353 kez okundu
 
(TEDİYE 04) İCRA KESİNTİSİ- DEVAM EDEM SÖZLEŞMELER- ÇALIŞILMIŞ KABUL EDİLEN GÜNLER
TEDİYE Haberi
(TEDİYE 04) İCRA KESİNTİSİ- DEVAM EDEM SÖZLEŞMELER- ÇALIŞILMIŞ KABUL EDİLEN GÜNLER

Makaleleri ütteki kısayolları kullanarak Facebook ve Twiter'da paylaşabilirsiniz.

 

 

İLAVE TEDİYE ÜCRETLERİ İCRA KESİNTİSİNE DAHİLMİDİR?

İLAVE TEDİYE HAKKI SADECE İŞ SÖZLEŞMESİ DEVAM EDEN İŞÇİLERE Mİ YAPILIR?

İLAVE TEDİYEDE İŞÇİNİN ÇALIŞMIŞ OLDUĞU KABUL EDİLECEK GÜNLERİ NASIL BELİRLENİR?

 

 

 

 

İLAVE TEDİYE ÜCRETLERİ İCRA KESİNTİSİNE DAHİLMİDİR?

Yine 6772 Sayılı Kanun Madde 4’ün son kısmında bu paraların borç için haczedilemeyeceği ifade edilmiştir.

“ … bu paralar borç için haczedilemez.”

5) İLAVE TEDİYE HAKKI SADECE İŞ SÖZLEŞMESİ DEVAM EDEN İŞÇİLERE Mİ YAPILIR?

Yine 6772 Sayılı Kanun Madde 4’ün ikinci fıkrasının ilk cümlesinde.

“Mezkür ilave tediyeler, tediye tarihinde işçinin işinden ayrılmış olup olmadığına bakılmaksızın işçinin ilave tediyenin taallük ettiği yıl içinde o yerde veya aynı idare, teşekkül ve müesseseye ait muhtelif yerlerde geçmiş olan hizmetlerinin yekünu nispetinde ve son çalıştığı yerde ödenir.”

Görüleceği üzere işçinin işten ayrılması, emekli olması gibi durumlarda da “hizmetlerinin yekünu nispetinde” ödenir.

İşçinin kurum değiştirmiş olması durumunda da son çalıştığı yerde ödenir.

6) İLAVE TEDİYEDE İŞÇİNİN ÇALIŞMIŞ OLDUĞU KABUL EDİLECEK GÜNLERİ

İşçinin bu tediyelere esas olacak çalışma süresinin hesaplanmasında iş veya hizmet akdinin devamı müddetine rastlayan kanuni ve idari izinlerle hastalık izinleri, hafta tatili ve genel tatil günleri çalışılmış gibi hesaba katılır.

Görüleceği üzere iş sözleşmesinin devam ediyor olması ve verilen iznin kanuni dayanağının olması durumunda hesaplama çalışışmış gibi yapılır.  Buradan çıkan sonuç ilgili hesabı yaparken tek tek şu soruyu sormak gerekmektedir.

[iş veya hizmet akdinin devamı müddetine rastlayan]>>> demekki sözleşme fesih veya askıda olmayacak

[….kanuni ve idari…. hafta tatili ve genel günleri çalışılmış gibi hesaba katılır.] >>> demekki İşçinin kullandığı izin Kanuni bir izin olacak.

Formül:

  1. iş veya hizmet akdinin devamı müddetine rastlıyor mu=Evet/Hayır
  2. İzin Kanuni bir izin mi? Evet/Hayır

Not: bu iki seçenekten bir tanesine Hayır yazıldığı an hesaba dahil edilmez. {Bu günler çalışmış gibi sayılmaz.}

 

 

Rıza KARAMAN

Araştırmacı Yazar- (Araştırmadan Yazmaz)

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl 3000 Eğitim ve Seminer)

0532 060 06 41

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör:
Etiketler: (TEDİYE, 04), İCRA, KESİNTİSİ-, DEVAM, EDEM, SÖZLEŞMELER-, ÇALIŞILMIŞ, KABUL, EDİLEN, GÜNLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı