Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 20:41 Bu haber 5571 kez okundu
 
(TEDİYE 01) İŞÇİLERE HAK OLARAK VERİLEN İLAVE TEDİYE YILDA SADECE 26 GÜNDÜR.
TEDİYE Haberi
(TEDİYE 01) İŞÇİLERE HAK OLARAK VERİLEN İLAVE TEDİYE YILDA SADECE 26 GÜNDÜR.

Reklamsız ve Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformuna hoşgeldiniz, 

Takipte kalın, geride kalmayın...

 

 

 

İŞÇİLERE ÖDENEN İLAVE TEDİYE İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KONULAR…

İlave tediye konusu, sürekli gündemdedir. Ancak bu konulara girmeden önce kamuoyuna yapılan hatalı bir bilgilendirmeden başlayalım.

İŞÇİLERE “HAK” OLARAK VERİLEN İLAVE TEDİYE YILDA SADECE 26 GÜNDÜR.

Ancak ilave tediyenin “hak olarak” 52 gün olduğuna ilişkin çok sayıda haber ve makale okumuşsunuzdur. Haberlerde ve gazetelerde bu hatanın olmasını normal karşılamak lazım. Zira bu sadece bir haberdir. Danışmanlık niteliğinde bir bilgi değildir. Danışmanlık niteliğindeki bir makalede bu hata varsa danışmanlık yapan kişi açısından çok üzücü olur. Zira Kamuya danışmanlık yapmak herkesin harcı değildir.  

Haberlerde veya bir makalede ”kamu işçilerinin yılda 52 günlük ilave tediye hakları söz konusudur” cümlesi tamamıyla HATALIDIR. Yürürlükteki mevzuata göre İşçilerin böyle bir hakkı yoktur. Eh nihayetinde bu konuda doğru olan nedir birlikte bakalım isterseniz. Zira kamuoyunu bilgilenme adına çok fazla bilgi kirliliği yaratılmış olduğu aşikar olup bu hataların tamamını düzeltmek asli görevimizdir.

“Hak” nedir?Hak= hukukun, adaletin gerektirdiği ve birine ayırdığı şey, kazanım, kazanç” olarak ifade edilmektedir. Bir kişiye bir hak verilmiş ise bunun bir yasal dayanağı olmalıdır. Yasal dayanaktan yoksun ise bu bir “hak” değildir.

Buradan yola çıkarak hukuki açıdan 52 günlük tediyenim bir “kazanılmış hak” olmadığını ispatlayalım.

6772 Sayılı Kanunda Kapsamında işçilere verilen “HAK” kaç günlük tediyedir?

   Madde 1 – …. işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsunher yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye yapılır(1)

Görüleceği üzere Madde 1 kapsamında işçiye 1 aylık ilave tediye “hakkı” verilmiştir. Ancak işçiye Madde 1 Kapsamında 26 günlük ödeme yapılmaktadır. İlave tediyeler ödemelerinde ay 30 kabul edilir. İşçilerin cumartesi çalıştığı ve ayda 4 gün Hafta tatili çalışmadığı kabul edilir ve her bir ilave tediye ödemesi 30-4= 26 gün üzerinden hesaplanır.

Aşağıdaki resmi gazetede görüleceği üzere Ödenmesi gereken Tediyenin Madde 1 Kapsamında “HAK” olan tediye olduğu açıkça görülmektedir.

Kamuda çalışan işçilere; sizlere 6772 Sayılı Kanun Madde 1 kapsamında sadece 1 aylık ilave tediye ödemesi “HAK” olarak verilmiştir.

Sayın idareciler; işçilerinize 6772 Sayılı Kanun Madde 1 kapsamında sadece 1 aylık ilave tediye ödemesi “HAK” olarak verilmiştir.

 

1) 6772 Sayılı Kanunda Kapsamında işçilere verilen ikinci Tediye “hak” mıdır?

Yılın ikinci 6 aylık döneminde ödenen Tediye “kazanılmış hak” değildir.

6772 Sayılı Kanun Madde 3’e bakalım.

Madde 3 – Birinci ve ikinci maddelerde yazılı olan işçilere mezkür maddeler gereğince yapılan tediyelerden ayrı olarak her yıl için bir aylık istihkakları tutarını geçmemek üzere Cumhurbaşkanı kararıyla aynı nispette bir ilave tediye daha yapılabilir. (2)

Burada bakılması gereken tek şey ilgili maddenin son kelimesidir. Tediye ödemesinin 3. Maddeye göre ödenen kısmının her yıl işçilere verilmiş olması bunun yasa ile kazanışmış hak olduğu anlamı taşımaz.

Resmi gazete bilgilerine baktığımızda yapılacak ödemeye 3. Madde kapsamında onay verildiği için ödenmesi gerektiği görülmektedir. Onay çıkmaması durumunda neden onay çıkmadı denemez. Zira bu durum onay makamına bakar tarafıyla, seçimlik bir haktır. Onay makamı bu hakkı iki şekilde de kullanma hakkına sahiptir.

2019 MADDE 1 İLE İLGİLİ KARAR

2018 MADDE 1 İLE İLGİLİ KARAR

2017 MADDE 1 İLE İLGİLİ KARAR

Görüleceği üzere ikinci 26 günlük tediye ödemesi Cumhurbaşkanlığı makamının vereceği karar doğrultusunda yapılabilir. Bu konuda bir karar çıkmaması da kazanılmış bir hak olmadığı için işçileri şaşırtmamalıdır.

Bildiğiniz üzere bu karar 2018 yılından önce ise Bakanlar Kurulu kararına bağlıydı.

(3) 2/7/2018 tarihli ve 698 sayılı KHK’nin 21 inci maddesiyle, bu fıkrada yer alan “İcra Vekilleri Heyetince” ibaresi “Cumhurbaşkanınca” şeklinde değiştirilmiştir.

 

 

Rıza KARAMAN

Araştırmacı Yazar- (Araştırmadan Yazmaz)

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl 3000 Eğitim ve Seminer)

0532 060 06 41

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: (TEDİYE, 01), İŞÇİLERE, HAK, OLARAK, VERİLEN, İLAVE, TEDİYE, YILDA, SADECE, 26, GÜNDÜR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı