Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 20:04 Bu haber 5172 kez okundu
 
!!!SAYIŞTAY KARARI: İLAVE TEDİYE ÜCRET KAPSAMINDA OLMADIĞINDAN, ÖDENMEMESİ İŞÇİYE FESİH HAKKI VERMEZ.
İlave tediyenin ödenmemesi.
Sayıştay K. Haberi
!!!SAYIŞTAY KARARI: İLAVE TEDİYE ÜCRET KAPSAMINDA OLMADIĞINDAN, ÖDENMEMESİ İŞÇİYE FESİH HAKKI VERMEZ.

!!!SAYIŞTAY KARARI: İLAVE TEDİYE ÜCRET KAPSAMINDA OLMADIĞINDAN, ÖDENMEMESİ İŞÇİYE FESİH HAKKI VERMEZ.
 

Bildiğiniz gibi ilave tediye ile ilgili ödeme zamanları Resmi gazetede yayınlanmakta olup idarelerce ödenmektedir. Bu konuda tarafımıza iletilen sorularda bir tanesini yanıtlamak istedik.

.

Soru: İlave Tediyenin zamanında ödenmemesi durumunda işçinin itiraz hakkı var mıdır?

Bu konu birçok idareyi ilgilendirmektedir. İdarenin Tediyeyi geç ödemesi veya zamanında ödememesi ile ilgili Sayıştay kararına bakalım.  

.

Mezkûr Kararda;

İlave tediye ödemesinin yapılamaması haklı nedenle fesih kapsamında değerlendirilebilecek nitelikte olmadığı, İlave Tediyen, ücret kapsamında değerlendirilemeyeceği, tediye ödemesinin yapılmamasının dahi işçiye fesih hakkı vermeyeceği, 

Fesih hakkını oluşması için ücretin sürekli olarak geç ödenmesinin işçinin yaşam şartlarında esaslı değişikliğe yol açması, hayat şartlarını zora sokması haklı nedenle fesih hakkını oluşturduğu ifade edilmiştir.

.

İlave tediyenin  6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre taksitle yapılan bir alacak olduğundan ücret kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği de ayrıca ifade edilmiştir.

.

SONUÇ:

İlave tediye ödemelerinin "belirtilen tarih dışında" ödemek isteyen idareler bu Sayıştay Kararından faydalanabilecektir.

.

.

SAYIŞTAY KARARININ KONU LE İLGİLİ METNİ

Yılı 2014 Dairesi 7

Karar No 86 İlam No 206 Tutanak Tarihi 10.3.2016

.

Ancak dört adet ilave tediye ödemesinin yapılamaması haklı nedenle fesih kapsamında değerlendirilebilecek nitelikte değildir. Ücretin sürekli olarak geç ödenmesinin işçinin yaşam şartlarında esaslı değişikliğe yol açması, hayat şartlarını zora sokması haklı nedenle fesih hakkını oluşturur. İşçinin maaş ve diğer ödemeleri belirli bir dönem 6 ay gibi ödenmez ise bu hakkı kullanabilir. Burada sadece ilave tediyeden kaynaklanan önemli miktarda olmayan ve kişinin geçimini etkilemeyen bir alacağı vardır. Dolayısıyla derhal fesih hakkı burada uygulanamaz. Kaldı ki ilave tediyenin ücret kapsamında sayılmaması gerekmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu 32. maddesinde, “Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.” denilse de maddenin devamında, “(Ek fıkra : 17/4/2008-5754/85 md.) Ücret en geç ayda bir ödenir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresi bir haftaya kadar indirilebilir.” denilmektedir. Dolayısıyla genel anlamda ücreti en geç bir ayda ödenen her türlü para ile ödenen tutar olarak değerlendirmek gerekir. İlave tediye ise 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre yılda 4 taksitte yapılan bir alacak hakkı olduğundan ücret kapsamında değerlendirilmemesi gerekir.

.
.

​Rıza KARAMAN  0 532 06 006 41

SGK Mevzuatı Uzmanı

Araştırmacı-Yazar (Araştırmadan Yazmaz) 

Kıdemli İş Kanunu Uzmanı

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 + Eğitim ve Seminer)

TWİTTER https://twitter.com/isci_Mevzuati

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör:
Etiketler: !!!SAYIŞTAY, KARARI:, İLAVE, TEDİYE, ÜCRET, KAPSAMINDA, OLMADIĞINDAN,, ÖDENMEMESİ, İŞÇİYE, FESİH, HAKKI, VERMEZ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı