Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 10:14 Bu haber 6529 kez okundu
 
!!!SAYIŞTAY KARARI. EĞİTİM YARDIMI ÖDEMELERİNDE KAMU ZARARI TESPİT EDİLMİŞTİR.
dareler Toplu iş sözleşmesi kapsamında işçilerine Eğitim Yardımı ödemesi yapmaktadırlar. 375 sayılı Geçici 23 ve 24. madde kapsamında önümüzdeki aylarda Eğitim Yardımı ödemesi tekrar yapılacaktır. Bu yardımların yapılması esnasında çok sayıda işçisi olan kurumlarda bu konuda sağlıklı takip yapılamaması durumunda benzer hatalar olabilmektedir. Sayıştay kararından da görüleceği üzere eğitim yardımının fiilen eğitimine devam eden öğrencilerden dolayı işçilere Eğitim Yardımı yapılmalıdır. Bu nedene öğrenci olduğunun ispatlanması için işçilerden öğrenim belgelerinin mutlaka getirilmesi talep edilmelidir. Zire fiili olarak öğrenci olduğu bilinmesi durumunda dahi öğrenim belgesini getirmeyen işçilere EĞİTİM YARDIMI ödenemez.
Sayıştay K. Haberi
!!!SAYIŞTAY KARARI.  EĞİTİM YARDIMI ÖDEMELERİNDE KAMU ZARARI TESPİT EDİLMİŞTİR.

Reklamsız ve Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformuna hoşgeldiniz, Makaleleri üstteki kısayolları kullanarak Facebook ve Twiter'da paylaşabilirsiniz.Takipte kalın, geride kalmayın...

.

!!!SAYIŞTAY KARARI.  EĞİTİM YARDIMI ÖDEMELERİNDE KAMU ZARARI TESPİT EDİLMİŞTİR.

.

İdareler Toplu iş sözleşmesi kapsamında işçilerine Eğitim Yardımı ödemesi yapmaktadırlar. 375 sayılı Geçici 23 ve 24. madde kapsamında önümüzdeki aylarda Eğitim Yardımı ödemesi tekrar yapılacaktır. Bu yardımların yapılması esnasında çok sayıda işçisi olan kurumlarda bu konuda sağlıklı takip yapılamaması durumunda benzer hatalar olabilmektedir.

Sayıştay kararından da görüleceği üzere eğitim yardımının fiilen eğitimine devam eden öğrencilerden dolayı işçilere Eğitim Yardımı yapılmalıdır. Bu nedene öğrenci olduğunun ispatlanması için işçilerden öğrenim belgelerinin mutlaka getirilmesi talep edilmelidir. Zira fiili olarak öğrenci olduğu bilinmesi durumunda dahi öğrenim belgesini getirmeyen işçilere EĞİTİM YARDIMI ödenemez.

.

​Rıza KARAMAN 

SGK Mevzuatı Uzmanı

Araştırmacı-Yazar (Araştırmadan Yazmaz) 

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 Eğitim ve Seminer)

.

.

.SAYIŞAY DAİRE KARARININ TAM METNİ AŞAĞIDADIR.

.

Dairesi

7

Karar No

60

İlam No

152

Tutanak Tarihi

7.1.2016

Kararın Konusu

 

 


Eğitim Yardımı:

Toplu iş sözleşmesi kapsamında işçi personele yapılan eğitim yardımı ödemelerinde hatalı işlemler yapılması suretiyle kamu zararına neden olunduğu görülmüştür.

…… Belediyesi ile belediyede çalışan işçiler arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca, fiilen eğitimine devam eden öğrencilere eğitim yardımı yapılması hüküm altına alınmıştır.

Ancak, eğitim yardımı ödemelerinde okullarına kayıtları dondurulmuş veya silinmiş öğrencilere de, yardım gerekçesi oluşmamasına rağmen ödeme yapılmış, ayrıca bir öğrenci için açık öğretim lisesinde öğrenim görmesine rağmen üniversite derecesi üzerinden hesaplama gerçekleştirilmiştir.

Sorumlularca yapılan savunmada ödemelerdeki hata kabul edilmekle birlikte tahsilatına ilişkin herhangi bir belge gönderilmemiştir.

Sonuç olarak, toplu iş sözleşmesi kapsamında işçi personele yapılan eğitim yardımı ödemelerinde hatalı işlemler yapılması neticesinde oluşan ….. TL kamu zararının sorumlularına ödettirilmesine oy birliğiyle karar verildi.

 

 

 

Takipte kalın, geri kalmayın...

​Rıza KARAMAN

Araştırmacı-Yazar (Araştırmadan Yazmaz) 

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 Eğitim ve Seminer)

SGK Mevzuatı Uzmanı

0 532 06 006 41

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: !!!SAYIŞTAY, KARARI., , EĞİTİM, YARDIMI, ÖDEMELERİNDE, KAMU, ZARARI, TESPİT, EDİLMİŞTİR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı