Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 01:27 Bu haber 5264 kez okundu
 
KİK İŞÇİLİK MODÜLÜ HANGİ DURUMLARDA ZORUNLUDUR?
Giriş: Kamu İhale Genel Tebliği Madde 79.3.3'de KİK İşçilik hesaplama modülünün zorunlu olduğu yasal olarak mevzuata girmiştir. Ancak bu düzenlemenin Genel Tebliğ ile değil Kanun'da yapılan bir düzenleme ile hayata geçirilmesi daha doğru olurdu.
Danışmana Sor Haberi
KİK İŞÇİLİK MODÜLÜ HANGİ DURUMLARDA  ZORUNLUDUR?

Reklamsız ve Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformuna hoşgeldiniz, 

Takipte kalın, geri kalmayın...

 

KİK İŞÇİLİK MODÜLÜ HANGİ DURUMLARDA  ZORUNLUDUR?

Giriş:

Kamu İhale Genel Tebliği Madde 79.3.3'de KİK İşçilik hesaplama modülünün zorunlu olduğu yasal olarak mevzuata girmiştir. Ancak bu düzenlemenin Genel Tebliğ ile değil Kanun'da yapılan bir düzenleme ile hayata geçirilmesi daha doğru olurdu. 

İlgili tebliğe göz atalım.
 

KAMU İHALE GENEL TEBLİĞİ
79.3.3. Kurumca hazırlanan “İşçilik Hesaplama Modülü” ne (www.ihale.gov.tr) adresinden ulaşılabilecek olup, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde tekliflerin değerlendirilmesi bağlamında sözleşme ve genel giderler dahil asgari işçilik maliyeti hesabında işçilik hesaplama modülünün kullanılması zorunludur.
 
 

İlgili maddeye baktığımızda personel çalıştırmaya dayalı olan işlerde (KİK 62-e) zorunluluk olduğu ifade edilmiştir. Ancak personel çalışrıemaya dayalı olmayan işlerde çalışan işçiler için hazırlanan Yaklaşık Maliyet hesaplarında da kik işçilik modülünün kullanılması kaçınılmazdır. Zira Personel çalıştırmaya dayalı olan ve olmayan işlerde işçilik hesaplarındaki kontroller EKAP İşçilik modülü baz alınarak yapılmaktadır. Hali hazırda Kamu Kurumları, Mahalli İdareler ve KİT'ler ihtiyaç duyduklarında KİK İşçilik modülünü kullanmaktadırlar. 

Sözkonusu hesaplama modülü sadece 4857 sayılı İş Kanununa göre çalışan işçilerin hesaplamalarını kapsamaktadır. 854 ve 5953 sayılı kanuna göre çalışan işçileri kapsamamaktadır. KİK İşçilik modülünün sadece 4857 Sayılı Kanun kapsamında çalışan işçiler için kullanılması gerektiği ile ilgili Genel Tebliğde bir düzenlemeye gidilmemiş olup, konu ile ilgili Kamu İhale Kurumu bir duyuru yapmıştır. 

***********************************************************

KAMU İHALE KURUMUNUN DUYURUSU

 Kamu İhale Genel Tebliği’nin 79.3.3’üncü maddesinde, Kurumca hazırlanan “İşçilik Hesaplama Modülü”ne (www.ihale.gov.tr) adresinden ulaşılabileceği, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde tekliflerin değerlendirilmesi bağlamında sözleşme ve genel giderler dâhil asgari işçilik maliyeti hesabında işçilik hesaplama modülünün kullanılmasının zorunlu olduğuhükme bağlanmıştır. 
 

    Yasal bir dayanağa istinaden 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan genel kurallardan ayrıksı kurallarla işçi istihdamının söz konusu olduğu personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı işçilik hesaplama modülünü kullanma zorunluluğundan söz edilemeyeceği açıktır. Örneğin;854 sayılı Deniz İş Kanunu ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun’da yer alan hükümler incelendiğinde işçi ücretinin hesabını etkileyen bir takım kriterlerin 4857 sayılı İş Kanunu’nun genel hükümlerinden farklılık arz ettiği anlaşılmaktadır.
********************************************************************
Sözkonusu duyuruda da bazı eksik hususlar vardır. Kamu İhale Genel Tebliği 79.3.3 ve Kamu İhale Kurumunu duyurusuna baktığımızda "KİK İşçilik Modülü" sadece 4857 sayılı kanuna göre çalışan işçiler ile ilgili yapılacak ihalelerin Yaklaşık Maliyet hesaplamalarında zorunlu tutulmuştur.  Ancak işçilik modülüde sadece" Engelli İşçilerin" ve "Engelli olmayan işçilerin" hesaplamaları yapılabilmektedir. 
 
Her ne kadar Kamu İhale Kurumu tarafından yapılan duyuruda  4857 sayılı iş kanununa göre çalışan işçilerin işçilik maliyetlerinin İşçiik modülü üzerinden hesaplanmasının zorunlu olduğu ifade edilmiş olsa da emekli işçiler de 4857 sayılı kanuna göre çalışmaktadır.  Ancak emekli işçilerin hesaplamaları işçilik modülünden yapılamadığı için İdareler Birim Fiyat cetvellerine Emekli ile ilgili ilave bir satır açamamaktalar. 
 
Ancak buna rağmen bazı idareler emekli işçi çalıştırmış ve bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmıştır. Emekli çalıştırma ile ilgili bir Sayıştay  Daire kararında Kamu Zararı çıkmış ve karar Temyize gitmiş oradan da aynı karar çıkmıştır. 
 
SONUÇ:
Mevcut yasalara baktığımızda Personel çalıştırmaya Dayalı işlerde 4857 Sayılı Kanuna göre çalışacak işçiler ile ilgili yapılacak işlerde Ekap İşçilik modülünün kullanılması zorunludur. İşçilik modülünde emekli işçi ile ilgili hesaplama olmaması nedeniyle sözkonusu Kamu zararı idareleri zor duruma düşürmüştür. 
 
 
 
 
 

Rıza KARAMAN 

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 Eğitim ve Seminer)

Araştırmacı-Yazar 

0 532 06 006 41,

Okuma Tavsiyesi  KAMU İŞÇİSİNİN Kadrosunda Değişiklik Yapılabilir mi?  

Okuma Tavsiyesi   İŞÇİLERİN MESLEK KODLARI Hangi Durumda Değiştirilebilir? 

Okuma Tavsiyesi   !!!YARGITAY KARARI: "Kişisel Koruyucu Donanımlarını Kullanmayan İşçiler Dikkat!!!

Okuma Tavsiyesi  !!!YARGITAY KARARI, Servis Aracını Bekleyen İşçinin Kaza Geçirmesi İş Kazası mıdır?

Okuma Tavsiyesi  !!! YARGITAY KARARI Aynı İşi Yapan Kamu İşçilerine Aynı Ücret Ödenmeli midir?

Okuma Tavsiyesi  !!! SAYIŞTAY KARARI... Belediye İşçisine Ödenen Harcırahın Hatalı Hesaplanmasına Kamu Zararı...

 

Reklamsız ve Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformuna hoşgeldiniz, 

Takipte kalın, geri kalmayın...

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: KİK, İŞÇİLİK, MODÜLÜ, HANGİ, DURUMLARDA, , ZORUNLUDUR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı