Haber Detayı
08 Mart 2020 - Pazar 14:41 Bu haber 10112 kez okundu
 
KAMU İŞVERENLERİ KREŞ VE EMZİRME ODASI AÇMAK ZORUNDA MI?
KAMU İŞVERENLERİ KREŞ VE EMZİRME ODASI AÇMAK ZORUNDA MI?
Gündem Haberi
KAMU İŞVERENLERİ KREŞ VE EMZİRME ODASI AÇMAK ZORUNDA MI?

İlk Yayın Tarihi  2019-11-17

KAMU İŞVERENLERİ KREŞ VE EMZİRME ODASI AÇMAK ZORUNDA MI?

 

16 Ağustos 2019 tarihli ve 28737 Sayılı resmi Gazetede yapılan düzenlemenin temelinde 6331 Sayılı Kanun vardır. Yapılan düzenlemeye göre kamu veya özel sektör ayrımı olmaksızın, 150'den fazla Kadın İşçi çalıştıran işverenlerin Kreç Açma zorunluluğu vardır.

Aynı şekilde yaşları ve medeni durumları ne olursa olsun, kadın işçi sayısı 100-150 arasında olan işverenlerin de bir emzirme odası kurulması zorunludur.

.

www.kamuiscisi.net
​Mevzuat Grubu

.

16 Ağustos 2019 tarihli ve 28737 Sayılı resmi Gazetenin 13. maddesi konu ile ilgili gerekli bilgileri vermektedir. 

MADDE 13  (1) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadıçalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanlarıçocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta EK-IVte belirtilen şartları taşıyan bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

(2) Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150den çok kadıçalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanlarıçocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IVte belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

(3) İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

(4) Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadıçalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

(5) Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadıçalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dâhil edilir.

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: KAMU, İŞVERENLERİ, KREŞ, VE, EMZİRME, ODASI, AÇMAK, ZORUNDA, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı