Haber Detayı
16 Haziran 2019 - Pazar 10:41 Bu haber 6400 kez okundu
 
KAMU İŞÇİSİNİN İHBAR SÜRESİ ve İHBAR TAZMİNATI HAKKINDA..
Belediye Mevzuatı Haberi
KAMU İŞÇİSİNİN İHBAR SÜRESİ ve İHBAR TAZMİNATI HAKKINDA..

KAMU İŞÇİSİNİN İHBAR SÜRESİ NE KADARDIR?

İş sözkeşmesinin tarafları işçi ve işverendir. Her iki tarafın da şartların yerine gelmiş olması durumunda iş kanununa göre haklı fesih hakkı vardır.  Haklı fesihlerde taraflar ihbar süresini beklemeden fesih yapabilir .

Haklı fesihi gerektirmeyen durumlarda da her iki taraf İhbar süresine uymak zorundadır. Taraflar arasında yapılan sözleşme belirli süreli bir sözleşme ise, haklı feshe imkan veren bir durum oluşmamışsa, ihbar süresi tamamlanmadan iş sözleşmesi sonlandırılmış olmaz. İşveren İhbar süresini beklemeden sözleşmeyi sonlardırmak ister ise İş kanunundaki belirtilen ihbar sürelerinin ücretini vermek zorundadır. 

İhbar süresi ise işçinin çalışma yaptığı zaman dilimi ile onratılı hesaplanır. İhbar süresi ş Kanunu Madde 17'de açıklanmıştır.

“Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra feshedilmiş sayılır.

Bu süreler Toplu iş sözleşmeleri ile arttırılabilir. 696 KHK kapsamında Kamuda sürekli işçi olarak çalışan aynı zamanda Belediye Şirketlerinde, Hizmet Alımı yolu ile çalışan sürekli işçiler, 375 Sayılı KHK Geçici 23 ve 24. maddelere göre + 1 Haftalık İhbar süresi hakkı elde etmişlerdir.

Toplu iş sözleşmesinin yenilenmesi durumunda bu +1 haftalık süre değişebilir. (Artabilir veya azalabilir)

 

İHBAR TAZMİNATI NEDİR?

İhbar tazminatı kanunda “Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır. Ayrıca İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.” şeklinde belirtilmiştir. Daha açık şekliyle sözleşmeyi, ihbar süresine uymadan fesheden taraf (İşçi veya işveren) tazminat ödemek durumundadır.”

 

İHBAR TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

İhbar tazminatının hesaplanma şekli şöyledir;

Çalışma Süresi Bildirim Süresi İhbar Tazminatı Bedeli
6 aydan az 2 Hafta 2 Haftalık ücret
6 aydan çok, 1,5 yıldan az 4 Hafta 4 Haftalık ücret
1,5 yıldan çok, 3 yıldan az 6 Hafta 6 Haftalık ücret
3 yıldan daha fazla 8 Hafta 8 Haftalık ücret

 

İHBAR TAZMİNATI PRİME ESAS KAZANCA (PEK) DAHİL MİDİR? 

İşverenin ihbat tazminatını peşin olarka işçiye ödemesi durumunda yani ihbar süresini işletmemesi durumunda ödenen tazminat Prime Esas kazanca dahil değildir. 

 

Rıza KARAMAN 

Araştırmacı-Yazar (Araştırmadan Yazmaz) 

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 Eğitim ve Seminer)

www.kamuiscisi.net Mevzuat Grubunun Katkılarıyla

 

Güncel Mevzuata Cebinizden 7/24 ulaşabilirsiniz. Google Play Linki aşağıdadır.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kamuiscisi.webview

Kaynak: (RG) - Resmi Gazete Editör:
Etiketler: KAMU, İŞÇİSİNİN, İHBAR, SÜRESİ, ve, İHBAR, TAZMİNATI, HAKKINDA..,
Yorumlar
Haber Yazılımı