Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 11:49 Bu haber 5853 kez okundu
 
İŞÇİNİN KIYAFET GİDERLERİ
Gündem Haberi
İŞÇİNİN KIYAFET GİDERLERİ

Makaleleri üstteki kısayolları kullanarak Facebook , Twiter'da ve Watsup'da kolayca paylaşabilirsiniz.  Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformunda "Reklam yok, Magazin yok, Makale var"...Takipte kalın, geride kalmayın... www.kamuiscisi.net Mevzuat Grubu

.

KAMU İŞÇİSİNİN KIYAFET GİDERLERİNİ NEDEN İDARELER KARŞILAMALIDIR?

 

Bu konularda  gelen soruları  açıklamak adına bu makalemizi kaleme almak istedik.  Bildiğiniz gibi 1 Nisan 2018 tarihinden önce taşeron firmanın "Sözleşme Giderleri ve Genel giderler" teklif bileşeni olarak kabul edilmekteydi. 

"Sözleşme Giderleri ve Genel giderler" Kamu İhale Genel Tebliğinde açıkça belirtilmiştir. Sözkonusu bu giderlerin neler olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

(K.İ.G.T) 78.30 25/10/2014-29156)(13) (…) ihale konusu işte kullanılacak giyim gideri, oryantasyon (ihale konusu işe uyum) eğitimi gideri, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı ücreti ile çalışanlara verilecek eğitim gideri, silahlı atış eğitim gideri, özel güvenlik mali sorumluluk sigortası gideri, yaka kartı, önemli bir bileşen olarak değerlendirilmeyen ilaçlama gideri, toplu ulaşım kartı bedeli ve bu nitelikteki genel giderleri karşılamak üzere, birim fiyat teklif cetvelinde yer alan her bir işçilik birim fiyatı üzerinden; işçi sayısı üzerinden teklif alınması idarece uygun görülmeyen iş kalemi/kalemleri için ise çalıştırılacak her bir personelin işçilik maliyeti üzerinden, 4 oranında hesaplanan sözleşme giderleri ve genel giderler teklif bileşeni olarak kabul edilir.

Gördüğümüz üzere ihale konusu işte kullanılacak giyim gideri genel giderlerin içindedir.  Diğer bir ifade ile giyim giderinin İŞÇİ ile bir ilgisi yoktur.

1 Nisan 2018 Tarihinden önce taşeron firma giyim vb giderlerini İDAREDEN hakediş ile birlikte almaktaydı. Dolayısı ile giyim gideri dolaylı olarak idarenin bütçesinden çıkmaktaydı. Sözkonusu giderlerin hiçbiri işçinin cebinden çıkmamaktaydı. 

1 Nisan 2018 tarihiden sonra işçiler 696 KHK Kapsamında mevcut hakları işe geçiş yapmalarından mütevellit, giyim ve benzeri giderlerin işçi tarafından karşılanması mümkün değildir. Bu durumda geriye sadece bir seçenek kalmaktadır. 

.

SONUÇ:

696 KHK kapsamında kadroya alınan işçilerin Kamu İhale Genel Tebliği Madde 78.30 kapsamına giren giderlerin hiçbirinin işçilerin karşılaması güncel kanunlara göre mümkün değildir. Bu konuda da herhangi bir kurumdan görüş alınmasına da lüzum görülmemelidir. Kamu İhale Genel Tebliğinin mezkur maddesi ve 1 Nisan 2018 öncesi yapılan uygulama bu konuda gerekli yasal açıklamayı bizlere yapmaktadır. Bu hususta yeni bir düzenlmeye gidilmediği taktirde bu giderler İşverene ait giderlerdir. 

.

Rıza KARAMAN  -  

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl 3000+  Eğitim ve Seminer)

0 532 06 006 41

Mail:kamuiscisi.turkiye@gmail.com

Okuma Tavsiyesi: >>>>>YILLIK İZİN İLE İLGİLİ TÜM KONULAR

Okuma Tavsiyesi: >>>>> KAMU İŞÇİSİ İLE İLGİLİ YARGITAY VE SAYIŞTAY KARARLARI İLE DİĞER ÖNEMLİ MAKALELER HEPSİ BİR ARADA...

İŞÇİ MEVZUATI VE YARGI KARARLARI 7/24 CEBİNİZDE OLSUN... (ANDROİD UYUMLU UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ)

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: İŞÇİNİN, KIYAFET, GİDERLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı