Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 13:02 Bu haber 7040 kez okundu
 
İŞÇİ VE İŞÇİNİN ÇALIŞAN EŞİ, ÖĞRENİM YARDIMI VERİLEN AYDA AGİ'DEN YARARLANDIRILIR MI?
Gündem Haberi
İŞÇİ VE İŞÇİNİN ÇALIŞAN EŞİ, ÖĞRENİM YARDIMI VERİLEN AYDA  AGİ'DEN YARARLANDIRILIR MI?

Tüm Makalelerimizi Google'da bulmak için arama motoruna  "Reklamsız Mevzuat Makaleleri"  yazmanız yeterli...

Makaleleri üstteki kısayolları kullanarak Facebook , Twiter'da ve Watsup'da kolayca paylaşabilirsiniz.  Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformunda "Reklam yok, Magazin yok, Makale var"...Takipte kalın, geride kalmayın... 

.

İŞÇİ VE İŞÇİNİN ÇALIŞAN EŞİ, ÖĞRENİM YARDIMI VERİLEN AYDA AGİ'DEN YARARLANDIRILIR MI?

.

!!! DİKKAT.

İŞÇİNİN EŞİ ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN YARARLANIYOR VE İŞÇİ ÖĞRENİM YARDIMI ALIYOR İSE, İŞÇİNİN DE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMDEN YARARLANMASI FAZMA ÖDEMEYE SEBEBİYET VERİR. 

 

Tarafımıza gelen bir soru üzerine bu yazımızı kaleme alma gereği duyduk. Bildiğiniz gibi İşçinin eşininin Asgari Geçim indiriminden yararlanması durumunda, işçi 2019 yılı için 191,88 TL AGİ almaktadır.  Bu durumun işçi tarafında çalıştığı kuruma bildirilmesi de gerekemektedir. 

.

Ancak 375 Sayılı KHK Geçici 23 ve 24. madde gereğince işçiler öğrenim yardımı almaktadır. 

A-ÖĞRENİM YARDIMI:

İşveren, işçinin öğrenimdeki her çocuğu için belge ibraz etmek şartı ile yılda bir kez Eylül ayında ödenmek üzere; İlkokul için 100,00(yüz)TL. 

Ortaokullar için 110,00(yüzon)TL.

Lise ve dengi okullar için 120,00(yüzyirmi)TL.

Yüksekokullar ve üniversite için (okulun normal eğitim süresi artı bir yıl süreyle sınırlı olmak üzere) 140,00(yüzkırk)TL. tutarında öğrenim yardımı yapar. 

.

Mevzuat Grubunuza gelen bilgiler neticesinde, bazı kurumların kullandıkları yazılmlar, eşi asgari Geçim indiriminden yararlanan işçiyi de Asgari Geçim indirimden yararlandırıldığı tarafımıza iletilmiştir. Yani Eğitim yardımı ödenen aylarda işçide eşi de asgari geçim indiriminden yararlanmaktadır.  

.

Örnek:

Normal bir ayda İşçinin AGİ'si:  191,88 TL; İşçinin Eşinin AGİ'si: 287,82 TL (Doğru hesaplayan kamu kurumu) 

Eğitim Yardımı ödenen ayda İşçinin AGİ'si:  287,82 TL; İşçinin Eşinin AGİ'si: 287,82 TL ( Hatalı yazılım kullanan kamu kurumu)
.

Bu durumda eğitim yardımının ödendiği aylarda eşi Asgari Geçim indiriminden yararlanan işçinizin de Asgari Geçim indiriminden yararlandırılması durumunda Bordrolarınız Hatalıdır.  Bunun gibi hatalı işlem yapılması ilgili ticari yazılım firmasının mevzuat tecrübesini ortaya koymaktadır.  

.

İŞÇİ VE EŞİ AYNI MAAŞ DÖNEMİNDE  AGİ'DEN YARARLANDIRILIR MI?

İşçi ve eşi aynı maaş döneminde AGİ'den yararlanıyor ise yani eğitim yardımı ödenen Eylül ayında işçinizin AGİ'si artıyor ise kullandığınız yazılım hata yapmaktadır. İşçi ve eşi aynı maaş döneminde AGİ'den yararlandırılmaz. 

Mevzuat Grup Başkanımız Sayın KARAMAN alomaliye.com  yazılımlarını test edip onaylamıştır. Sizlerin de geçmiş tüm hesaplarınızı ve kullandığınız yazılımları kontrol etmeniz önerilmektedir. 

.

Bu haberimizden sonra hatalı bordro hazırlayan ticari firmaların hatalarını düzelteceklerinden eminiz, geriden gelmekte bir başarı sayılır.

.

www.kamuiscisi.net

Mevzuat Grubu

.

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: İŞÇİ, VE, İŞÇİNİN, ÇALIŞAN, EŞİ,, ÖĞRENİM, YARDIMI, VERİLEN, AYDA, , AGİ'DEN, YARARLANDIRILIR, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı