Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 00:00 Bu haber 7737 kez okundu
 

BELEDİYELER KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİNE SAHİP MİDİR?

Belediye Mevzuatı Haberi
<H2> BELEDİYELER KAMU TÜZEL KİŞİLİĞİNE SAHİP MİDİR? </H2>


BELEDİYELER KAMU TÜZELKİŞİLİĞİNE SAHİP MİDİR?

Konu ilgili öncelikle Anayasanın ilgili maddesine bakalım.

 

Anayasa 127. Madde 2. Fıkrası

Mahalli idareler; il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları, gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzelkişileridir.

Mahalli idarelerin kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenir.

Mahalli idarelerin seçimleri, 67 nci maddedeki esaslara göre beş yılda bir yapılır. Ancak, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılması gereken mahalli idareler organlarına veya bu organların üyelerine ilişkin genel veya ara seçimler milletvekili genel veya ara seçimleriyle birlikte yapılır. kanun, büyük yerleşim merkezleri için özel yönetim biçimleri getirebilir.

Mahalli idarelerin seçilmiş organlarının, organlık sıfatını kazanmalarına ilişkin itirazların çözümü ve kaybetmeleri, konusundaki denetim yargı yolu ile olur. Ancak, görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçiçi bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.

Merkezi idare, mahalli idareler üzerinde, mahalli hizmetlerin idarenin bütünlüğü ilkesine uygun şekilde yürütülmesi, kamu görevlerinde birliğin sağlanması, toplum yararının korunması ve mahalli ihtiyaçların gereği gibi karşılanması amacıyla, kanunda belirtilen esas ve usuller dairesinde idari vesayet yetkisine sahiptir. Mahalli idarelerin belirli kamu hizmetlerinin görülmesi amacı ile, kendi aralarında Bakanlar Kurulunun izni ile birlik kurmaları, görevleri, yetkileri, maliye ve kolluk işleri ve merkezi idare ile karşılıklı bağ ve ilgileri kanunla düzenlenir. Bu idarelere, görevleri ile orantılı gelir kaynakları sağlanır.

**************************************************************************

İlgili yasal düzenlemeden de görüleceği üzere Belediyelere ciddi hak ve yetkiler verilmiştir.

Belediyelere verilen görevlerin yerine getirilebilmesi için gerekli yetkiler verilmiş ve kurumsal ayrıcalık tanınmıştır. İlave olarak merkezi idareye de gerektiğinde belediyeler üzerinde vesayet yetkisi verildiği görüşmektedir.

Anayasa’nın 127. maddesinde kabul edildiği üzere, BELEDİYELER kamu tüzel kişiliğine sahiptir. 

 

Makalenin TÜM TELİF HAKLARI www.kamuiscisi.net'e aitti. Alıntı ve kopya yapılması durumunda gerekli yasal takip başlatılacaktır. 

Link verilerek kullanılabilir.  

 

Güncel Haberleri Twitter üzerinden de takip edebilrsiniz..

https://twitter.com/isci_Mevzuati

Soru ve Görüşleriniz için 0 546 502 28 36

 

 

okuma tavsiyesi   İŞÇİLERİN MESLEK KODLARI HANGİ DURUMLARDA DEĞİŞTİRİLEBİLİR?

okuma tavsiyesi  Sürekli işçilerde Kadro Değişikliği hakkında DPB'nin verdiği görüş. 

 

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: , BELEDİYELER, KAMU, TÜZEL, KİŞİLİĞİNE, SAHİP, MİDİR?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı