Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 13:48 Bu haber 4629 kez okundu
 
DUYURU!!! Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında
DUYURU!!! Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında
Gündem Haberi
DUYURU!!!   Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında

DUYURU!!!   Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında... 

Bilindiği üzere, kısa çalışma genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

 

18.03.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Koronavirüs (Covid-19) kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nde yer alan “Kısa Çalışma Ödeneğinin devreye alınarak, bundan faydalanmak için gereken süreçlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması,” çerçevesinde çalışmalar devam etmekte olup, İŞKUR Yönetim Kurulunca yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvurularının yapılabilmesi için karar alınmıştır.

 

Covid-19 salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.

 

Başvuruların yapılması ve sonuçlandırılmasına ilişkin süreç hakkında Kurumumuz internet sitesinde (www.iskur.gov.tr) detaylı duyuru yapılacaktır. 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DUYURU!!!, , , Kısa, Çalışma, Ödeneği, Hakkında, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı