Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 19:07 Bu haber 6738 kez okundu
 
CENAZE ÖDENEĞİ ve ÖLÜM TAZMİNATI
Gündem Haberi
CENAZE ÖDENEĞİ ve ÖLÜM TAZMİNATI

Makalemiz Sadece Link Verilerek Yayınlanabilir..

Makaleleri üstteki kısayolları kullanarak Facebook , Twiter'da ve Watsup'da kolayca paylaşabilirsiniz.  Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformunda "Reklam yok, Magazin yok, Makale var"...Takipte kalın, geride kalmayın... www.kamuiscisi.net Mevzuat Grubu

.

CENAZE ÖDENEĞİ ve ÖLÜM TAZMİNATI

Merhaba; cenaze ödeneği ve Ölüm tazminatı bazı durumlarda birbiri ile karıştırılır. Cenaze Ödeneğini SGK, Ölüm Tazminatını İşveren Öder. 

.

Cenaze Ödeneği Nedir?

Cenaze ödeneği, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

 

Cenaze Ödeneğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Cenaze ödeneği;

-İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmamaktadır.

.

Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, masraflar gerçek veya tüzel kişilere ödenir.
Cenaze ödeneğinin sayılan kişilere ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, onaylanan tarifeyi geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

.

Cenaze Ödeneğinden Yararlanmak İçin Nasıl Başvurulur?

Cenaze ödeneği verilebilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe  ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekir.

.

Cenaze Ödeneği Tutarı Ne Kadardır?

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup,

2019 Yılı İçin 716 TL
2018 Yılı İçin 595 TL
2017 Yılı İçin 531 TL
2016 Yılı İçin 489 TL

Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

.

ÖLÜM TAZMİNATI

6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun İşçinin Ölümü başlıklı  440. maddesinde şöyle ifade edilmektedir:  

“Sözleşme işçinin ölümüyle kendiliğinden sona erer. İşveren, işçinin sağ kalan eşine ve ergin olmayan çocuklarına, yoksa bakmakla yükümlü olduğu kişilere, ölüm gününden başlayarak bir aylık; hizmet ilişkisi beş yıldan uzun bir süre devam etmişse, iki aylık ücret tutarında bir ödeme yapmakla yükümlüdür.” 

.

Anlaşılacağı üzere; işçinin ölümü durumunda hak sahiplerine ödenmesi gereken tazminata ilişkin miktarlarıda açıklanmıştır. Bu madde kapsamında ödenmesi gereken tazminat ‘ölüm tazminatıdır.

.Okuma Tavsiyesi: ÖZELGE: ÖLÜMÜ YARDIMI YARDIMININ GELİR VERGİSİNE TABİ MİDİR?

.

Rıza KARAMAN  -  

Araştırmacı Yazar- (Araştırmadan Yazmaz)

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl 3000+  Eğitim ve Seminer)

0 532 06 006 41

Mail:kamuiscisi.turkiye@gmail.com

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör: Admin
Etiketler: CENAZE, ÖDENEĞİ, ve, ÖLÜM, TAZMİNATI,
Yorumlar
Haber Yazılımı