Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 15:30 Bu haber 5431 kez okundu
 
BOŞANAN İŞÇİ TİS ÇOCUK YARDIMI ALIR MI?
PRATİK BİLGİLER Haberi
BOŞANAN İŞÇİ TİS ÇOCUK YARDIMI ALIR MI?

İlk Yayın Tarihi... 2019-09-24

BOŞANAN İŞÇİ TİS ÇOCUK YARDIMI ALIR MI?

İşçinin boşanması durumunda ve çocukların velayetinin kendisinde kalması durumunda Toplu iş sözleşmesindeki çocuk yardımını alacağı bilinmektedir. Ancak işçinin çocukların velayetinin kendisinde kalmaması ve nafaka vermesi durumunda işçiye çocuk yardımının nasıl yapılması gerektiği hususu soru olarak tarafımıza iletilmiştir. 

.

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda "çocuk" tabirinin nasıl açıklandığına bakalım. 

.

İndirimin uygulamasında "çocuk" tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, "eş" tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder. 

.

İlgili Kanunun 32. maddesinde geçen "nafaka verilenler" ifadesi boşanmış işçi için "çocuk" tabirini açıklamıştır.

.

SONUÇ:

Nafaka veren işçinin TİS çocuk yardımından yararlanabileceği sonucuna ulaşmaktayız. 

www.kamuiscisi.net

Mevzuat Grubu

 

 

Kaynak: (Kİ) - www.kamuiscisi.net Editör:
Etiketler: BOŞANAN, İŞÇİ, TİS, ÇOCUK, YARDIMI, ALIR, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı