Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 11:30 Bu haber 8138 kez okundu
 
696 KHK'lı İŞÇİ İHALE KOMİSYONUNDA GÖREV ALABİLİR Mİ?
Gündem Haberi
696 KHK'lı İŞÇİ İHALE KOMİSYONUNDA GÖREV ALABİLİR Mİ?

Makalemiz Sadece Link Verilerek Yayınlanabilir..

Makaleleri üstteki kısayolları kullanarak Facebook , Twiter'da ve Watsup'da kolayca paylaşabilirsiniz.  Kurumsal Mevzuat Bildirim Platformunda "Reklam yok, Magazin yok, Makale var"...Takipte kalın, geride kalmayın... www.kamuiscisi.net Mevzuat Grubu

.

696 KHK'lı İŞÇİ İHALE KOMİSYONUNDA GÖREV ALABİLİR Mİ? 

 

Konuya ışık tutması açısından öncelikle Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşe bakalım.

.

.... işçi statüsünde olanların memur kadrolarına vekalet etmesinin mümkün olmaması, memurlar tarafından görülmesi gereken ve memur gibi istihdam edilmiş olmak anlamına gelecek iş ve işlemlerin işçilere yaptırılması, resmi yazışmalarda sorumluluk taşımak niteliğinde olana imza ve paraf yetkisinin işçiler tarafından kullanılmasının genel olarak hukuka aykırı olacağı değerlendirilmekte olup, diğer taraftan da belediyelerde mezkur yönetmelik kapsamındaki istihdam edilen personel tarafından yürütülmesi öngörülen hizmetlere ilişkin olarak imza ve paraf yetkisinin. 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 24 üncü maddesi kapsamında belediye şirketinde işçi statüsünde geçirilen alt işveren çalışanlarına belediyenin asli personeli olmadıkları da dikkate alındığında verilmesinin mümkün bulunmadığı mütalaa edilmektedir.

 

Enes POLAT

Devlet Personel Başkanı

 

 Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüşe baktığımızda, 696 KHK'lı işçinin sadece İhale komisyonunda görev yapması ile ilgili değil, bir çok konu ile ilgili sorulara cevap vermektedir. 

 ...resmi yazışmalarda sorumluluk taşımak niteliğinde olana imza ve paraf yetkisinin işçiler tarafından kullanılmasının genel olarak hukuka aykırı olacağı değerlendirilmekte olup...

Buradan anlaşılacağı üzere, işçinin sorumluluk taşına niteliğinde olan paraf atılması dahil olmak üzere genel hukuka aykırı olacağının değerlendirmesi gerektiği ifade edilmiştir.

ANCAK; bu husus ile ilgili Kamu İhale Kurumu tarafında verilen bir görüşte İşçinin İhale komisyonunda görev alabileceği ifade edilmiş olsa dahi idareler açısından güvenli tarafta kalmak adına Devlet Personel Başkanlığının görüşünün dikkate alınması hususunu kamuoyuna arz ederiz. 

.

​Rıza KARAMAN  0 532 06 006 41

Araştırmacı-Yazar (Araştırmadan Yazmaz) 

Kıdemli İş Kanunu Uzmanı

Kamu İhale Mevzuatı Uzmanı (16 Yıl)  (3000 + Eğitim ve Seminer)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (SGK) - Sosyal Güvenlik Kurumu Editör: Admin
Etiketler: 696, KHK'lı, İŞÇİ, İHALE, KOMİSYONUNDA, GÖREV, ALABİLİR, Mİ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı